<< Gomphus clavatus, čokata žilolistka | Gobe | Guepinia helvelloides, uhati drhtavec >>

Grifola frondosa, velika zraščenka

Grífola frondósa (Dicks.) Gray (1821)
Rod: Grifola - zraščenke

Grífola frondósa, velika zraščenka
Grífola frondósa - mlada užitna velika zrascenka

ZNAČILNOST: raste v obliki grma, ki doseže 50 cm v širino in v višino, številni in loputasti klobučki sive ali rjave barve pa rastejo iz enega dnišča oziroma iz debelega, centralnega beta.

KLOBUK: 4-10 cm široki pahljačam podobni trosnjaki so do 1 cm debeli in se polagoma zožujejo proti betu, več pahljač je zraščenih med seboj, na površini so gladke, sivo rjave ali rumeno rjave barve in črtaste proti betu.

TROSOVNICA: je luknjičasta in bela, cevke so zelo kratke, zraščene z mesom klobuka, luknjice so sprva bele, nato svetlo okraste, zelo drobne in potekajo daleč po betu navzdol.

BET: 1-4 cm debel, združen z ostalimi beti posameznih pahljač, bel, gladek, trd, žilav in običajno zelo kratek.

MESO: belo, trdo in krhko, staro je nekoliko žilavo, prijetnega okusa in diši nekoliko po moki, ne spreminja barve in ne črni.

TROSI: 5-7 x 3.5-5 µm, elipsasti, prosojni, gladki, neamiloidni, s tankimi stenami, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste v vznožju štorov listnatega drevja kot zajedavec oz. saprofitsko na odmrlem drevju, poleti in jeseni, redka goba. Vrsta je parazitna.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: mlada užitna. ZAVAROVANA. Goba je na rdečem seznamu gliv! V vzhodnjaški medicini je znana pod imenom maitake (več o tem tukaj) in jo uporabljajo kot zdravilo proti različnim boleznim.

PODOBNE VRSTE: Podobna goba je Polyporus umbellatus, razvejani luknjičar, ki ima prav tako razvejan bet v številne tanjše bete, ki nosijo sredinsko nameščene, sivo rjavkaste klobučke z navzgor zavihanimi, valovitimi robovi. Je zelo okusna, raste pa največ na hrastovih koreninah in štorih. Grifola frondosa, velika zraščenka je nevarna zajedavka v hrastovih in kostanjevih gozdovih, micelij se širi iz korenin okuženega drevesa na zdravo drevje in ga več let izčrpava, preden zraste trosnjak.

Foto: Dejan Valh.

SINONIMI: Agaricus frondosus (Dicks.) Schrank (1786), Boletus cristatus Gouan (1762), Boletus cristatus var. floriformis Pers. (1801), Boletus elegans Bolton (1788), Boletus frondosus Dicks. (1785), Boletus frondosus Schrank (1789), Boletus frondosus Pers. (1800), Boletus intybaceus Baumg. (1790), Caloporus frondosus (Dicks.) Quél. (1888), Caloporus intybaceus (Fr.) Quél. (1888), Cladodendron frondosum (Dicks.) Lázaro Ibiza (1916), Cladomeris frondosa (Dicks.) Quél. (1886), Cladomeris intybacea (Baumg.) Quél. (1886), Fungus squamatin-incumbens Paulet (1793), Grifola albicans Imazeki (1943), Grifola frondosa f. intybacea (Fr.) Pilát (1936), Grifola frondosa var. intybacea (Fr.) Cetto (1987), Grifola intybacea (Fr.) Imazeki (1943), Merisma frondosum (Dicks.) Gillet [as 'frondosus'] (1878), Merisma intybaceum (Fr.) Gillet (1878), Merisma intybaceus (Fr.) Gillet (1877), Polypilus frondosus (Dicks.) P. Karst. (1881), Polypilus intybaceus (Fr.) P. Karst. (1882), Polyporus albicans (Imazeki) Teng (1963), Polyporus barrelieri Viv. (1834), Polyporus frondosus (Dicks.) Fr. (1821), Polyporus frondosus var. albus Kawam. (1954), Polyporus intybaceus Fr. (1838)

Dopolnil: Miro Šerod

seznam×nadaljevalni
trosovnica×cevkasta bet×trd
Grifola frondosa, velika zrascenka, maitake

SpeciesFungorum:362177




<< Gomphus clavatus, čokata žilolistka | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Guepinia helvelloides, uhati drhtavec >>

Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1075

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.259 sekundah.